Tajomstvo storočného receptu odhalené

17.10.2017 12:09

Hrnčiarstvo, košikárstvo či kováčstvo sú remeslá, s ktorými sa v bežnom živote už veľmi nestretávame, a preto ich nazývame zabudnuté remeslá. A práve o nich sme sa so žiakmi zo ZŠ Nábrežná porozprávali dňa 16. októbra v Mestskej knižnici Kysucké Nové Mesto. Priblížili sme si, ako sa vyrábali hlinené nádoby a ako sa vypaľovali na ohni. Ďalej sme si povedali zaujímavosti o pletení košíkov, ktoré sa za celé stáročia nezmenili, taktiež sme sa venovali aj kováčstvu a výrobkom z rúk kováčov, ktoré sú dnes už len atrakciou pri prehliadkach hradov či zámkov. A keďže náš región Kysuce je známy drotárstvom, nevynechali sme ani drotársku tradíciu a zámorské cesty za prácou.

Medzi zabudnuté remeslá patrí aj medovnikárstvo, o ktorom nám porozprávala pani medovnikárka Júlia Masnicová z Makova. Pani medovnikárka prišla v kroji a priblížila žiakom históriu tohto remesla, rozprávala aj o vzniku  prvých medovnikárskych cechov či o samotnej výrobe. A keďže sa výrobe medovníkov venuje už dlhé roky, mala bohaté skúsenosti. Okrem pečenia medovníkov sa zúčastňuje aj na rôznych výstavách, navštívila  napríklad i Krakov, či Varšavu.

A ako bonus žiakom prezradila recept na výrobu medovníkov, ktorý má viac ako 100 rokov. V závere si žiaci mohli od pani medovnikárky medovníčky aj zakúpiť, a tak potešiť svojich blízkych.

Toto podujatie v rámci projektu Zážitkové čítanie v knižnici bolo spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja

Slávka Malíková